Cari Yönetim

Cari hesap kartları bu bölümden tanıtılır. Sektör ve grup tanıtımı yapılarak detaylandırılabilir. Eğer tanımladığınız cari sadece perakende müşteri ise sadakat ayarlarında yapılabilir.

Cari kart tipine göre farklı sekmeler açılarak işlemler yapılır.

Müstahsil Hesap Kartı

Eğer bir hayvan yetiştirici veya çiftçiden satın alma yapılıyorsa müstahsil hesap kartı tanımı yapılır. Müstahsilden ürün alımı yaparken onlar adına oluşan vergiler e-müstahsil makbuzu aracılığı ile Gelirler İdaresi Başkanlığı’na iletilir ve ödemesi yapılır.

Farklı Döviz Tipleri

Workgroup cari yapısı farklı tipte dövizle çalışmaya uygun olarak tasarlanmıştır. Hangi döviz tipi ile carinizi takip etmek isterseniz ilgili döviz tipi seçilir. Fatura kesilirken seçili döviz tipine göre işlem yapılır ama kesilen faturalar yerel para birimine göre oluşur.

Plasiyer Tanımlama

Cariye plasiyer tanımlayabilir çok şubeli müşterilerde şube bazlı plasiyerler tanımlayarak işlem yapabilirsiniz.

Farklı tipte tanımlanan fiyat tipi seçilerek cari kartta fatura kesilirken işlem yapılması sağlanır. Bayi fiyatı, toptan fiyatı, dağıtıcı fiyatı gibi.

Tanımlanan cariye dilediğiniz kadar adres ekleyebilirsiniz. Cariye bağlı iletişim adresleri ve oluşturduğunuz farklı adreslere ait ayrı ayrı iletişim adresleri tanımlayabilirsiniz.

Ciro hedefleri, teminatlar, banka hesap numaraları, ıskonto tanımları yapılır. Cari hesaptan ürün satın alıyorsanız temin edilen stokları tanımlayarak teklif, sipariş, alış irsaliyesi ve alış faturası ekranlarında temin edilen stoklar butonuna tıklayarak aramanızı daraltıp kolay işlem yapmanızı sağlar.

B2B Tanımları

B2B ayarlarını yaprak müşterilerinize veya tedarikçilerinize kullanıcı adı ve şifre vererek verdiğiniz yetkilere göre uzaktan işlem yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Cari hareketlerini tıklayarak carinin ilgili hareketlerini izleyebilir istediğiniz harekete buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer cari e-fatura carisi ise sistem portalden otomatik olarak güncelleyerek kullanıcıların hata yapmasının önüne geçer.

Cari listesinden ilgili carinin hareketlerine, satın alma fiyat listesine ve satış fiyat listesine ulaşabilirsiniz. Satın alma ve satış fiyat listesinde istediğiniz kadar fiyat listesi tanımlayabilir bu listelerin geçerlilik tarihine göre işlem yapabilirsiniz.

 

 

Muhasebe Programının Evrim Süreci

Muhasebe programları kullanılmaya başladığında dos tabanlı olarak geliştirilen programlar harddiski bile olmayan makinelerde seri bağlantılı network ağı ile kullanılıyordu. 10 mbit haberleşme hızına...

Depo Yönetimi

Depo bazında belirlenebilen stok seviyeleri sayesinde, mal kabul ve sevkiyat işlemlerini kontrollü bir şekilde gerçekleştirebilir ve depolarda doğru miktarda ürün bulundurulmasını sağlayabilirsiniz. Depolar arasında hızlı ve pratik bir şekilde sevk işlemlerini mobil cihazlarla hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Sevk işlemlerini yaparken kamyon depo veya kargo kullanabilir ürünlerin sevk işlemlerini mal kabul işlemlerini ofisten bağımsız olarak istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

E-arşiv Fatura Keserken Portal Kullanımı

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan e-fatura tebliği ile aynı tarihte vergi mükelleflerine KDV dahil 5.000 TL gerçek kişilere ise (vergi mükellefi olmayan kişiler) KDV dahil 30.000 TL üzeri fatura...

Fiyat Yönetim

Temel fiyatlar ve fiyat listeleri ile ürün fiyat değişimlerinizi kolaylıkla gerçekleştirerek fiyat değişim hikayesini izleyebilirsiniz. Şube bazlı farklı fiyat ve barkod bazlı farklı fiyat uygulaması yapabilirsiniz. İleri tarihli fiyat değişikliği yaparak onayladığınız fiyatların seçilen tarihte devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Barkod Sistemi

Tarihi 1940 yılı sonlarına dayanan barkod sistemi ülkemizde 1990' ların başından itibaren kullanılmaya başladı. Barkod sisteminin stok yönetimi ile birleşmesinden sonra ürünlerin hareketini kontrol...

Gelir Gider Takip Programı

Ön muhasebenin düzgün bir şekilde işlemesinin en önemli etkeni gelir gider yönetiminin doğru bir şekilde yapılmasıyla başlar. Eski dönemlerde kasa defteri ve kalomoza defterleri ile yapılan alacak...

Cari Yönetim

Cari hesap kartlarını istediğiniz kadar gruplayarak ana cari alt cari mantığıyla tanımlayabilirsiniz. Alt cariler hareket ettikçe ana cari de hareket edecek ana cari üzerinden toplam alacak ve borç durumu izlenebilecektir. Bunu özellikle birden çok malın distribitörü olan firmalarda çok işi kolaylaştırdığını görmekteyiz.

Ön Muhasebe Programı

İşletmelerin alım satım işlemlerini bilgisayar ortamında yapmak için kullanılır diye küçültebileceğimiz tanım aslında tüm iş süreçlerinin yönetimi için işletmelerin vazgeçilmezi olmuştur. Bazı...

Ön Muhasebe Programı ile Neler Yapılır

Ön Muhasebe Programı İşletmelerin alım ve satım işlemlerini bilgisayar ortamında yapmak için kullandıkları bilgisayar programıdır. Teklif vermek veya almakla başlayan süreç siparişe, irsaliye ve...

Cari Hesap Nedir?

Cari hesap: İşletmenizin müşterileriniz ve tedarikçileriniz arasındaki tüm alım satım, tahsilat gibi işlemlerim beraber takip edildiği sistemi cari hesap olarak tanımlayabiliriz. Ticaret yaparken...