E-Defter E- Fatura ile Beraber mi Kullanılır?

Kendi istekleri ile e-fatura sistemine geçen mükellefler için e-defter sistemine geçmek zorunlu değildir. Ama ilgili kanun maddesinde belirtildiği gibi 2018-19 cirosu 5 milyon TL’yi geçen ve 1 Temmuz 2020 tarihinden önce e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine geçen işletmeler için 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile e-defter sistemine geçmek zorunludur.
Cirosu 5 milyon TL’nin altındaki firmalar için e-defter sistemine geçiş isteğe bağlıdır.

Kimler E-Fatura Düzenlenebilir?

E-fatura sistemine geçiş yapan firmalar e-fatura kullanan firmalara e-fatura keserken e-fatura sistemine geçmeyen firmalara ise VKN üzerinden gerçek kişilere de T.C. kimlik no üzerinden e-arşiv fatura düzenleyebilir. E-fatura kullanıcıları e-fatura kullanmayan müşterilerine eskiden olduğu gibi kâğıt fatura kesebilirler.

E-Fatura Sistemine Geçmenin Şartları

Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre 2020 yılı cirosu 5 milyon TL’yi geçen işletmeler 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile e-fatura ve e-arşiv faturaya geçmek zorundalar. Ama e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine kendi isteği ile geçmek isteyen işletmeler e-fatura sistemine geçebilirler.

E-fatura sistemine geçen firmalar evrak kaybolmaları, kargo ile evrak gönderme maliyetleri gibi birçok problemden kurtulur tahsilatlarını çok daha hızlı bir şekilde yapabilirler.
E-fatura kullanım ücretleri miktara bağlı olarak 1 kuruşlara kadar düşmektedir.

E-Ticaret ve Pazaryerlerinde E-Fatura Kullanımı

E-ticaretle uğraşan firmalar satışlarına göre 100lerce fatura düzenlemek ve bunu kargo ile göndermek zorundadırlar. E-fatura sistemi ile gelen siparişlerinize istinaden e-fatura ve e-arşiv faturaları hızlı bir şekilde düzenler entegratörler üzerinden e-arşiv faturaları e-mail ile e-faturaları da alıcının alias adresine faturayı çok kolay bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Kullandığınız program üzerinden e-fatura alıcılarının e-faturayı ret veya kabul ettiğini izleyebilirsiniz. Temel faturalar otomatik olarak kabul edilirken ticari faturalar alıcının kabul veya ret etmesi gereklidir.
E-Fatura Kontör Ücretleri Nasıl Belirlenir
Workgroup ön muhasebe programı ile kullanıcılar ister kontör sistemi ile ister fatura sistemi ile e-fatura, e-irsaliye, e-arşiv fatura ve e-müstahsil sistemini kullanabilirler. Hepsi aynı şekilde ücretlendirilir.
Farklı entegratörlere göre farklı ücretlendirmeler yapılırken paket fiyatları 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 şeklinde dilimlerle ayrılmıştır. Kullanım miktarı arttıkça birim başına ücret aşağı düşmektedir.
Smartpos hızlı kasa sisteminde 100.000 e-fatura ve e-arşiv fatura sadece 1.000 TL ye yani birim fiyat 1 kuruşa kadar inmektedir.

E-Fatura Nasıl Düzenlenir?

E-fatura düzenlemek için öncelikle elektronik mühür ihtiyacınız halletmeniz gerekir.
Elektronik mühür diğer adıyla mali mühür TÜBİTAK Bilgem Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin (Kamu SM) internet sayfası üzerinden başvuru formu doldurarak alınır. Başvuru sırasında ücret TÜBİTAK’a iletilir. Mali mühür elektronik faturaya başvururken kullanılır.

Aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra elektronik fatura ve e-arşiv fatura göndermeye başlayabilirsiniz. Elektronik faturaya geçildikten sonra kâğıt fatura kullanılamaz.
Workgroup ön muhasebe programı e-fatura mükelleflerini otomatik olarak güncelleyerek kullanıcıların doğru şekilde e-fatura ve e-arşiv fatura kesmelerini sağlar. E-fatura kullanıcılarını sistem vergi numarası (VKN) üzerinden ayırt eder.

İhracatta E-Fatura Kullanımı

E-fatura sistemine geçildikten sonra 3065 sayılı KDV kanununa göre ihracat faturanızı ve yolcu beraberinde giden ürünlerin faturasını e-ihracat faturası olarak kesmeniz gerekir. Bir firmaya aynı gün içinde KDV dahil 5.000 TL ve üzeri veya gerçek bir kişiye aynı gün içinde KDV dahil 30.000 TL veya üzerinde bir ihracat yaptıysanız e-arşiv fatura düzenlemek zorundasınız.
Mükellef e-fatura sistemine geçmese bile ihracat faturası düzenlemek zorundadır.

Geriye Dönük E-Fatura Düzenlenebilir mi?

Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddesine göre e-fatura ve e-arşiv fatura 7 gün öncesine kadar düzenlenebilir. / günden daha geriye fatura düzenlenirse fatura bedelini %10 u kadar Özel Usulsüzlük Cezası kesilir.

Ne Zaman E-Faturaya Geçilebilir

İşletmeler yılbaşını veya devletin belirlediği zamanları beklemeden yıl içinde diledikleri zaman e-faturaya geçebilirler. Ama bütünlük olması için mali yılbaşında veya 3 aylık dönme başlarında geçiş daha verimli olabilir.

Birden Fazla Entegratör Firma ile Çalışılabilir mi?

En çok sorulan sorulardan birisi de farklı entegratör firmalarla aynı zamanda çalışabilir miyiz sorusudur. Evet birden fazla entegratör firma ile aynı zamanda çalışılabilir. Bu özellikle aynı şirket üzerinde farklı iş kollarında farklı programlar kullanan firmalarda ortaya çıkar. Burada her entegratör için ayrı bir alias adresi kullanılır. Bu tür mükelleflere e-fatura gönderirken önümüze farklı alias numaraları çıkar. Kullanıcı alias adresini seçerek e-fatura gönderimini yapar.

Çok şubeli firmalar şubelerine ayrı e-fatura almak istiyorlarsa her şubesine aynı entegratör üzerin ayrı bir alias alarak şubelerine e-fatura gelmesini sağlayabilirler. Ama bu çok tercih edilmez. Daha çok şubelere e-irsaliye ile gelen ürünler 7 gün içinde merkez adrese e-fatura düzenlenir.