İşletmelerin alım satım işlemlerini bilgisayar ortamında yapmak için kullanılır diye küçültebileceğimiz tanım aslında tüm iş süreçlerinin yönetimi için işletmelerin vazgeçilmezi olmuştur.
Bazı firmaların sadece fatura kesmek için kullandığı ön muhasebe programları, satın alma faturalarının girişi ile başlanan operasyon sürecinde stok takibi yapabilmenin en kolay yolunu oluşturmaktadır. Kâğıt ortamda kesilen faturaların takibi oldukça zor olurken ön muhasebe programı ile kesilen faturalar direk kayıt altına girmekte yıllar sonra bile bilgiye kolayca ulaşmayı sağlamaktadır.
Günümüz dünyasında bilgi en değerli hazinedir. Kâğıt ortamdan bilgiye ulaşmak ise çok uzun zaman kayıplarına neden olmaktadır. Bu yüzden büyümek isteyen tüm işletmeler ön muhasebe programına ihtiyaç duyarlar.
Ülkemizde tahminimize göre herhangi bir ticari program kullanmayan işletme sayısı 3-4 milyon civarında olduğunu düşünüyoruz.

Ön Muhasebe Programı Kullanımı

Ön muhasebe programı ile stok kartları açıldıktan sonra, cari kartları da açılarak kullanmaya başlanır.
Sipariş takibi ile başlayan satın alma süreci alış faturası veya alış irsaliyesi ile devam eder. Siparişe dayalı olarak yapılan işlemlerde fiyat ve miktar kontrolü otomatik olarak gerçekleşir.
Satın alma işleminde aynı cari hesaplardan sürekli aynı ürünler belirli fiyatlarla satın alma yapılıyorsa satın alam fiyat listeleri kullanılarak bu işlemler yürütülebilir.
Satın alma işlemlerine göre ürünleri satış fiyatları belirlenerek, cari hesap bazlı satış fiyat listeleri de oluşturulabilir. Satış fiyat listesine göre satış işlemlerinde alınan siparişte olsun satış faturasında olsun ürünlerin fiyatları otomatik olarak listelenerek hataların önüne geçilir. Fiyat listeleri toptan perakende gibi farklı isimlerle yapılarak aynı listeler birden çok cari hesap kartında kullanılabilir.
Ön muhasebe programları çok şubeli market ve mağazalarınızı kolayca yönetebilir, ilgili satış noktası terminallerini ve barkodlu sistem terazilerini şube bazlı olarak programa tanıtarak veri alışverişi yaparak şube stoklarınızı çok rahat bir şekilde tutabilirsiniz.

E-Dönüşüm

E-fatura, e-arşiv fatura, e-irsaliye ve e-müstahsil kullanmak isteyenler içi e dönüşüm denilen entegrasyonları kullanarak entegratör firmalar üzerinden gelen ve giden e-fatura ve e-irsaliyeleriniz kontrol ederek kâğıt fatura kesmekten tamamen kurtulabilirsiniz.

Bulut Tabanlı Ön Muhasebe Programı

Yeni nesil bulut ön muhasebe programları server ve bilgisayar ihtiyacını da ortadan kaldırmış telefondan tabletten veya bilgisayardan facebook hesabı açar gibi bir hesaba açarak direk kullanmaya başlayabilirsiniz. Her şeyin elektronik ortamda yapıldığı bulut ön muhasebe programları istenirse kâğıt fatura ve irsaliyede düzenleyebilir. Ama internete ulaşılabilen her yerden çalışan bir programda bunu yapmak çok akıllıca değil. E-Faturayı düzenle ve gönder. E-arşiv faturayı düzenle ve mail gönder bu kadar kolay olan bir iş printer çıktısı ile daha zor hale geliyor fakat gelenekçi inşalar için bu da mümkün. İsteyen kâğıt üzerine baskı yaparak evraklarını saklamaya devam edebilir.

Muhasebe Programı

Ön muhasebe programlarının genel muhasebe programından farkı beyanname ve defter döküm işlerini bilanço hazırlama, personel, demirbaş gibi işlemleri yapmayıp sadece ticari işlerde çözüm üretmeleridir. Ülkemizdeki birçok firma muhasebe sistemini entegre olarak kullanmadığı için genel muhasebelerini muhasebe ofislerinde tutmaktalar. Bu da ön muhasebe programlarının işini daha kolay hale getirmekte ve genel muhasebe programları ile entegrasyon yapılarak bu çözümler üretilmektedir. Entegrasyon sayesinde muhasebecilerin işleri de çok daha kolaya hale gelmekte istedikleri genel muhasebe programını tercih etmelerini sağlamaktadır.