Ön Muhasebe Programı

İşletmelerin alım satım işlemlerini takip etmeleri için geliştirilen ön muhasebe programları ile tekliften başlayarak, sipariş, irsaliye, fatura aşamalarında tüm iş süreçlerini yönetebilirsiniz.
Satın alma sürecinde teklif almakla başlayan süreç sipariş aşaması ile devam eder. Verilen siparişler alış irsaliyesi ile veya fatura ile mal kabul yapılır. Eğer satış yapan firma e-fatura mükellefi ise e-fatura veya e-irsaliye ile ürünleri sevk eder. Mal kabul esnasında sipariş miktarından fazla gelen ürünler varsa iade faturası veya iade irsaliyesi ile geri iade edilebilir. Bu tamamen kurguya bağlıdır. Bazı firmalar fazla gelen stokları alırken bazıları iade etmeyi tercih eder. Burada siparişteki fiyattan yüksek fiyatlı ürünler gelirse fiyat farkı faturası kesilerek ürünlerin doğru fiyatla teslim alınması sağlanır. Ürünler geri iade edilirken alış iade faturası veya alış iade irsaliyesi ile iade işlemi yapılır.

Ön Muhasebe Programı Özellikleri

Satış sürecinde teklif vererek başlayan operasyon süreci sipariş alarak devam eder. Siparişe bağlı olarak iş süreci ürünlerin e-irsaliye veya e-fatura ile sevk edilmesi ile devam eder. Ürün satın alan kişi veya firma e-fatura mükellefi değilse e-arşiv fatura düzenlenir.

Ön Muhasebe ProgramıSatışı yapılan ürünler geri alınmak zorunda kalırsa satış iade faturası ile eğer müşteri fatura mükellefi değilse satış iade faturası ile geri iade alınır.

Ön muhasebe programlarında alış fiyat listesi, satış fiyat listesi gibi fiyat listeleri, stok kartlarında kullanılan birden çok fiyat; kdv dahil satış fiyatı, kdv hariç satış fiyatı, toptan fiyatı perakende fiyatı, bayi fiyatı gibi birçok fiyat tipi tanımlanarak bu fiyatlar caride tanımlanarak alış ve satış işlemlerinin yapılması sağlanır. Kdv dahil fiyatlar perakende satışlarda kdv hariç fiyatlar toptan satışlarda kullanılır.

Ön Muhasebede Neler Yapılır

Farklı döviz tiplerine göre de fiyatlar ve cariler tanımlanarak alış faturası ve satış faturası düzenlenebilir.

Ön muhasebe programlarında genelde ihracat işlemleri ile e-ihracat faturası düzenlenebilir.

Kullanıcı isteğine göre üretim ve ürün parçalama modülleri ile tüme varım ve tümden gelim şeklinde üretim ve ürün parçalama reçeteleri oluşturulabilir. Üretim reçeteleri satışa bağlı olarak çalışabildiği gibi 100 adet x ürününü şu üretim reçetesi ile üret denilerek stok hareketlerinin oluşması sağlanır. Üretim reçeteleri ile mamul, hammadde ve yarı mamul stokları eksilirken üretilen ürün miktarı stoklara artı olarak girer ve üretilen ürünün maliyeti ortaya çıkar. Ürün parçalama işleminde ise parçalanan ürün miktarı azalırken ürün miktarı artar. Bu daha çok et üretim işinde kullanılır. Üretim reçeteleri ile parçalama reçeteleri birlikte çalıştırılabilir. Karkas etten köfte üretmek gibi.

Ön muhasebe programlarında B2B ve B2C kullanımı da mümkündür. Bayi portalı gibi çalıştırılan ön muhasebe programı verilen yetkilere bağlı olarak sipariş alabilir, cari hesabını izleyebilir, ödeme yapabilir.

B2C kullanımında ise müşteriye yapılan satışlar takip edilir. Tahsilatlar girilir.

Stok takibi bir işletmenin olmazsa olmazıdır. Bunun için bir ön muhasebe programına her firmanın ihtiyacı vardır.