Cari hesap: İşletmenizin müşterileriniz ve tedarikçileriniz arasındaki tüm alım satım, tahsilat gibi işlemlerim beraber takip edildiği sistemi cari hesap olarak tanımlayabiliriz. Ticaret yaparken ticari ilişki kurduğunuz işletmelerin cari hesap takibi çok önemlidir.

Cari Hesap Takibini Kimler Yapmalı?

Cari hesap takibini işletmenin durumuna göre ya firma sahibi veya bu işle ilgili görevlendirilen bir personel veya bir departman yapabilir. Son yıllarda cari hesap takibinin ne kadar önemli olduğu daha çok ortaya çıktı. Ülkemizin en büyük firmalarında bile yolsuzluklar olduğu firma sahipleri tarafından ihbar edilerek araştırılması istendi.

Serbest muhasebeci veya mali müşavir işletmenizin devlete karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Bu yüzden cari hesap takibi ile uğraşamaz.

Workgroup ön muhasebe programı ile yetki verdiğiniz kişiler veya firma sahibi olarak siz cari hesap takibini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari hesap takibi ön muhasebe programları yokken kalamoza adı verilen defterler üzerinden girdi çıktı yapılarak yapılırdı. Ön muhasebe programlarını gelişmesi bu işi çok kolay bir hale getirdi. Bazı firmaları Excel üzerinden cari hesap takibi yaptıklarını görsem de yıllar için bundan vazgeçip bir cari hesap takip programını da içeren ön muhasebe programına geçiş yapmışlardır.

En kolay şekilde cari hesap takibi yapmak isteyen işletmeler için geliştirilen bulut tabanlı Workgroup ön muhasebe programı ile cari hesap takibini internete ulaştığınız her yerden cihaz bağımsız olarak ister telefon ister tablet ister bilgisayar üzerinden yapabilirsiniz.

Kestiğiniz satış faturalarını yaptığınız satın alma dan dolayı girdiğiniz alış faturalarını, tahsilat ve ödemelerinizi (tediye) dünyanın neresinde olursanız olun kendinizde de yapabilir veya personeliniz yaptığı işlemleri izleyebilirsiniz.

Cari Hesap Takip Programı

Sadece TC kimlik no veya vergi kimlik numarasını yazarak ilgili tüm alanların GİB’den gelen data ile dolmasını sağlayan Workgroup Ön Muhasebe Programı

Cari hesap ekstrelerinizi müşterileriniz ve tedarikçileriniz ile mail ortamında iletebilir; BABS mutabıklarınızı ve cari hesap mutabakatlarınız mail ortamında çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Cari Hesap Takibinin Önemi

Alış faturalarının işlenmesi, satış faturalarının kesilmesi, yapılan havale ve EFT işlemlerinin ön muhasebe programına işlenmesi, yapılan çek senet tahsilatları veya sizin kestiğiniz çeklerin ön muhasebe programına işlenmesi çok önemlidir.

Bütün bunların doğru bir şekilde yapılması firmanın kar ve zarar analini doğru yapasına nakit akışını doğru şekilde yönetebilmesini sağalar.

Ön muhasebe programına verilerin doğru girilmemesi işletmeler için ilerleyen dönemlerde yanlış sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Cari Hesap Kartı

Birçok detayı içeren cari hesap kartı; ticari, müstahsil ve sadakat kartı olarak açılabilir.

Cari Hesap Takip Programı

Workgroup ön muhasebe programı veya cari hesap takip programı ile tüm işlemlerinizi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Müşterilerinize ait özel kategorize edilmiş fiyat tipleri (bayi fiyatı, dağıtıcı fiyatı, müşteri fiyatı gibi) veya satış fiyat listeleri, özel vadeler tanımlayarak müşterilerinize satış yapabilir tanımladığınız vadelere ve yaptığınız tahsilatlara göre borç yaşlandırma işlemi yaparak nakit akışınızı dengede tutabilirsiniz.

Tedarikçilerinizle ilgili satın alama fiyat listeleri tanımlayarak alış faturalarınız çok kolay bir şekilde işleyerek zaman kazanabilirsiniz.

Tedarikçilerinize kendi kestiğiniz çekleri veya müşterilerinizden aldığınız çekleri ciro ederek cari hesapların Workgroup ön muhasebe programı ile yapmak Facebook kullanmak kadar kolay.

Virman Fişi

Farklı cari hesapların alacak ve borçlarını virman işlem yaparak tek bir hareketle iki işlemi bir arada yapmak çok kolay.

Cari hesap virman fişleri müşterilerinizden aldığınız kredi kartı tahsilatlarınızı tedarikçi poslarından çektirerek hem müşteri cari hesaplarını hem tedarikçi cari hesaplarını tek bir ekrandan yapabilirsiniz.

Cari-hesap-takibi