Online Stok Yönetimi

Online stok programı kullanarak yapılan stok yönetiminde stok programına internete ulaşabildiğiniz her yerden bağlanabildiğiniz için fiyatlarınızı rakiplerinizle her ortamda kıyaslayabilir, spot mal alımlarınızda uzaktan verdiğiniz siparişi online olarak programa işleyerek doğru teslim tesellüm işleminin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Fiyatlarınızın rekabetçi olup olmadığını kontrol ederek pazarlık gücünüzü artırabilirsiniz.
Stok yönetimini en kolay yapmanın yolu Facebook kadar kolay hesap açılabilen Workgroup Yazılım’dan geçmektedir.

Online Stok Takip Programı

İster parti lot ile ister seri numarası ile ister toptan ister perakende olsun satın alma yönetiminden satış yönetimine online stok programı kullanmak size yatırım maliyetleri açısından da büyük katkı sağlayacaktır.

Masa Üstü Yazılımlar

Masaüstü yazılımlar ilk satın alma maliyetleri yüksek donanım ihtiyaçları server ve diğer donanımlar yerine online stok programlarında buna ihtiyaç duymadan satın alma yapmadan online olarak kullanılan yazılımlardır. Bunun dışında masaüstü yazılımlarda güncelleme bedeli adı altında zaten kira benzeri bir ödeme alınmaktadır. Online stok programları ise sürekli olarak güncel kalmakta tüm kullanıcılar en son versiyonu kullanmaktadır.

Doğru Stok Kartı Açmanın Faydaları

Online Stok ProgramıStok takibini yapabilmek için stok kartlarının doğru olarak açılması gereklidir. Kart açmak sadece ürünün adını yazmak demek değildir. Ürünün barkodu, varsa ikinci birimi; koli, kutu, palet, çuval gibi birimlere bağlı barkod tanımı; ikinci biriminin içeriği yani koli içinde kaç adet olduğu veya çuval içinde kaç kilo olduğu gibi; ürünün perakende ve toptan kdv oranları (alış kdv ve satış kdv oranları); kodu doğru olarak belirlenmelidir. Doğru olarak açılan kartı online stok yönetiminde kullanıcının işini çok kolaylaştırır. Sipariş aşamasında olsun mal kabul aşamasında olsun barkod sistemine uygun olarak açılmış olan stok kartını gelen siparişleri teslim alırken barkodunu el terminali ile veya barkod okuyucu ile okutarak tek seferde teslim alabilirsiniz. Doğru açılmış kartlar depo personelinin işini de çok kolaylaştırır.

Tekliften Faturaya Stok Hareketi

Stok yönetimi teklif aşamasından başlayarak siparişe ve faturalanarak ürün teslim edilmesine kadar geçen sürecin yönetilmesidir. Farklı satın alma işlemlerinde teklif süreç yönetiminin başında yer alırken sürekli çalışılan firmalarda teklif yerine aylık, yıllık satın alma fiyat listeleri veya satın alma sözleşmeleri kullanılır.

Satın alma sözleşmelerinde satış yapan firma ile çalışma şartları belirlenir. Aylık, 3 aylık ve yıllık ciro primleri; oluşacak kar, satışta yapılacak ciro gibi satış argümanlarının tamamı ortaya konularak satış sözleşmeleri düzenlenir. Burada konulan hedeflerin gerçekleşmemesi durumunda verilecek telafi yöntemleri sözleşmenin içeriğinde yer alır. Sürekli satın alma yapılan firmalarda bu yöntem kullanılırken satın alma fiyat listeleri de kullanılır.

Satın Alma Fiyat Listesi

Satın alma fiyat listelerinde satın alma yapılan ürünlerin fiyat listeleri ve iskontoları işlenir. Genelde excell tablosu gibi bir yapısı bulunan satın alma fiyat listeleri bazı stok takip programlarında miktar ve tarih te içerir. Buradaki miktardan kastımız şu tarihe kadar şu kadar kilo veya koli gibi bir şartı barındırmasıdır. Satın alma fiyat listesi oluşurken bazı firmalar yaptıkları bu listeye göre ödemelerini önceden yaparlar. Satış yapan firma depolama ve lojistik hizmetini sağlamış olur.  Satın alma fiyat listesine uygun olarak alış faturası işlenirken veya el terminali ile mal kabul işlemi yapılırken burada girilen alış fiyatları ve iskontolar alış faturasına direk olarak gelir. Eğer satıcı firma alış faturasında satın alma fiyat listesinden farklı fiyatla veya iskonto ile ürün göndermişse fiyat farkı faturası online stok takip programında otomatik olarak oluşarak satın alma yapan firmayı korur. Satın alma fiyat listeleri ve satın alma sözleşmeleri sipariş ile birlikte veya sipariş verilmeden kullanılabilir. Sipariş burada ürün miktarlarını belirlemede kullanılırken bazen hafta sonu indirimi açılış indirimi gibi özel nedenlerden dolayı satın alma fiyat listelerinden daha uygun fiyat teklifleri oluşabilmektedir. Burada siparişte belirtilen fiyatlar satın alma fiyat listelerinin önüne geçerek buradan mal kabul işlemi yapılır.

Online stok takibi yapmak ister ürün alırken ister ürün satarken olsun firmanın işlerine hız ve kolaylık sağlar. Stok miktarlarına maliyet ve satış fiyatlarına internetin olduğu her yerden ulaşarak sipariş almak veya sipariş vermek eski usul telefonla kontrol ederek veya kağıtlara yazarak oluşturulan sipariş fişlerine bağlı kalarak hareket etme zorluğundan firmaları kurtarmıştır.

Depo Yönetimi

Büyük depoların yönetiminde adrese dayalı bir depolama en boy yüksekliği ve ağırlığı girilmiş stok kartı için adrese ürün yerleştirme; sevk esnasında adresten ürün toplama ve kamyona yükleme işini hem doğru bir şekilde yapmayı hem de gerçek bir hızı ortaya çıkarır. Siparişe dayalı olarak ürün toplayan depo personeli optimize edilmemiş bir depo da sürekli olarak depo içinde hareket etmek zorunda kalırken; iyi organize olmuş bir sistemde depo personeli adrese dayalı olarak sıralanmış siparişleri çok hızlı ve doğru bir şekilde toplar ve kamyona yükler.

Sipariş sistemi, depo yönetimi, mal teslim alma, ürün sevk etme a-z ye iş süreçlerinizi yönetmenin en kolay yolu Workgroup ön muhasebe programı ile yapmak şimdi çok kolay. İster toptan çalışın ister farklı lokasyonlarda binlerce mağazanız olsun. Depolarınız ayrı şubelerinizi ayrı karlılığını stok yönetimini yapmak için bu gün hesap açın sizde çözüm aramaktan kurtulun.