Üretim Reçetesi, Ürün Parçalama Reçetesi

Workgroup hem tüme varım hem de tümden gelim mantığı ile çalışmaktadır. İhtiyaç duyduğunuz zaman ürün set reçeteleri oluşturabilirsiniz. (ramazan kumanyası, karma koli gibi) bu setlerden isterseniz satıldıkça stokunuzdan düşer isterseniz şu kadar adet üret deyip üretilen setlerden de satışını yapabilirsiniz.

 Ürün Parçalama Reçetesi

Ürün Parçalama Reçetesi

Ürün parçalama reçetesi tanımlandıktan sonra otomatik üret veya manuel üretim seçeneği ile ürünleriniz tümden gelim mantığı ile parçalayarak satılabilir.

Tümden gelim ise et tavuk gibi ürünler bütün olarak alınmakta ve satılırken parçalanmaktadır. Satılan ürünler her satıldığında gidip ana ürünün stokundan düşmekte ve bu şekilde ana ürünün stokunu net olarak tutabilmektesiniz.

Küçük bir örnek olarak dana eti marketlere sürekli karkas et olarak gelir. Gelen bu karkas et parçalanarak dolaplara yerleştirilir. 300 kiloluk bir hayvandan kaç kilo kemik, kaç kilo kıyma, kaç kilo bonfile, biftek çıkacağını yakın tahmin edilebilir ama kimse bunu tam olarak bilemez. Bizde ise satılan her ürün dana karkas stokundan düşer. Son olarak kemikler tartılıp stok çıkış fişi ile stoktan çıkılır. %2 civarında su firesi üstüne koyulduğu zaman eğer kayıp yoksa 300 kg lık dana karkas stokuna ulaşılır.

Aynı işlemi manav stokunda da uygulayabilirsiniz. İlk gün 1.kalite olarak alınan domates 2. veya 3.günde diriliğini kaybederek farklı fiyattan satılmaktadır. Halbuki her gün halden yeni ürün gelmektedir. Ana domates stoku açılarak diğer domates stokları buna bağlı çalışır. Bu şekilde manav stoku da tam olarak tutulabilir.

 Üretim Reçetesi

Üretim-reçetesi

Üretim reçetesi oluşturduktan sonra; üretim emri vererek ürün üretebilir, satış ve depo sevk işlemleri ile de üretimi yapabilir.

Üretim reçetesi üretilecek mamule göre kullanılacak hammadde, ürünler ve gider kalemlerinden oluşacak şekilde oluşturulur. Fire oranı varsa reçete de belirtilerek ürünün doğru şekilde maliyetinin oluşması sağlanır. Üretim reçeteleri satış esnasında, depo sevk sırasında çalıştırılabildiği gibi üretim emri ile de çalıştırılabilir. Üretim emri ile çalışan reçeteler daha standart bir üretim tipidir. Üretilen ürün üretim çıkış fişinden üretilerek üretim çıkış olarak izlenmektedir. Üretim tipi otomatik üretim veya üretim emri ile üret olarak seçilebilir. Otomatik üretimin seçildiği durumlarda ürün depo sevk işlemi yapıldığında; kasa programlarından veya saha satış programlarından satıldığında, irsaliye ile sevk edildiğinde veya fatura ile satış işlemi yapıldığında üretim işlemi gerçekleşir.

Ürün Set Reçetesi

Farklı ürünlerinizi bir paket altında birleştirmek istediğinizde kullanabileceğiniz reçete türüdür. Üretim reçetesi gibi çalışır. Daha çok ramazan aylarında ramazan kumanyası yapmak için veya satışı yavaş olan ürünlerin yanına promosyon amaçlı ürün bantlamak için kullanılır. Özellikle ramazan kumanyasında paket faturası kesilirken paket içeriği de fatura da izlenmek istenirse ürün set reçetesini kullanmak daha doğru olur.