E-Fatura Kesmek İçin Ne Gerekli?

E-fatura kesmek için fatura kestiğiniz işletme e-fatura mükellefi olmak zorundadır. Kullanmış olduğunuz ön muhasebe programı tarafından e-fatura mükellef listesi GİB portal üzerinden entegratör firmalar aracılığıyla sorgulayarak güncellenir. E-fatura mükellefi olan bir işletme eğer fatura kestiği firma e-fatura mükellefi ise e-fatura kesmek zorundadır. E-fatura mükellefi olmayan işletmelere kağıt ortamda fatura düzenlemeye devam edilebilir veya e-arşiv fatura kesilebilir.

E-Defter E- Fatura ile Beraber mi Kullanılır?

Kendi istekleri ile e-fatura sistemine geçen mükellefler için e-defter sistemine geçmek zorunlu değildir. Ama ilgili kanun maddesinde belirtildiği gibi 2018-19 cirosu 5 milyon TL’yi geçen ve 1 Temmuz 2020 tarihinden önce e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine geçen işletmeler için 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile e-defter sistemine geçmek zorunludur. Cirosu 5 milyon TL’nin altındaki firmalar için e-defter sistemine geçiş isteğe bağlıdır.

Kimlere E-Fatura Kesilebilir?

E-fatura Keserken Nelere Dikkat Etmeli?

E-fatura kesmek için bilinmesi gerekenler. E-arşiv fatura ve e-fatura farkı.

E-fatura sistemine geçiş yapan firmalar e-fatura kullanan firmalara e-fatura kesmek zorunda iken; e-fatura sistemine geçmeyen firmalara ise VKN üzerinden, gerçek kişilere de T.C. kimlik no üzerinden e-arşiv fatura düzenleyebilir. E-fatura kullanıcıları e-fatura kullanmayan müşterilerine eskiden olduğu gibi kâğıt fatura kesebilirler.

E-Fatura Kesmek Kimler İçin Zorunlu?

E-fatura Zorunluluğu 2021

Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre 2020 yılı cirosu 5 milyon TL’yi geçen işletmeler 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile e-fatura ve e-arşiv faturaya geçmek zorundalar. Ama e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine kendi isteği ile geçmek isteyen işletmeler e-fatura sistemine geçebilirler. E-fatura sistemine geçen firmalar evrak kaybolmaları, kargo ile evrak gönderme maliyetleri gibi birçok problemden kurtulur tahsilatlarını çok daha hızlı bir şekilde yapabilirler. E-fatura kullanım ücretleri miktara bağlı olarak 1 kuruşlara kadar düşmektedir.

E-Ticaret ve Pazaryerlerinde E-Fatura Kesmek

E-ticaretle uğraşan firmalar satışlarına göre 100lerce fatura düzenlemek ve bunu kargo ile göndermek zorundadırlar. E-fatura sistemi ile gelen siparişlerinize istinaden e-fatura ve e-arşiv faturaları hızlı bir şekilde düzenler entegratörler üzerinden e-arşiv faturaları e-mail ile e-faturaları da alıcının alias adresine faturayı çok kolay bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Kullandığınız program üzerinden e-fatura alıcılarının e-faturayı ret veya kabul ettiğini izleyebilirsiniz. Temel faturalar otomatik olarak kabul edilirken ticari faturalar alıcının kabul veya ret etmesi gereklidir. E-Fatura Kontör Ücretleri Nasıl Belirlenir Workgroup ön muhasebe programı ile kullanıcılar ister kontör sistemi ile ister fatura sistemi ile e-fatura, e-irsaliye, e-arşiv fatura ve e-müstahsil sistemini kullanabilirler. Hepsi aynı şekilde ücretlendirilir. Farklı entegratörlere göre farklı ücretlendirmeler yapılırken paket fiyatları 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 şeklinde dilimlerle ayrılmıştır. Kullanım miktarı arttıkça birim başına ücret aşağı düşmektedir. Smartpos hızlı kasa sisteminde 100.000 e-fatura ve e-arşiv fatura sadece 1.000 TL ye yani birim fiyat 1 kuruşa kadar inmektedir.

Elektronik Mühür Nasıl Alınır?

E-fatura Kesmek

E-fatura kesmek için Workgroup Ön Muhasebe Programı En İdeal Çözüm.

E-fatura kesmek için öncelikle elektronik mühür ihtiyacınız halletmeniz gerekir. Elektronik mühür diğer adıyla mali mühür TÜBİTAK Bilgem Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin (Kamu SM) internet sayfası üzerinden başvuru formu doldurarak alınır. Başvuru sırasında ücret TÜBİTAK’a iletilir. Mali mühür elektronik faturaya başvururken kullanılır. Aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra elektronik fatura ve e-arşiv fatura göndermeye başlayabilirsiniz. Elektronik faturaya geçildikten sonra kâğıt fatura kullanılamaz. Workgroup ön muhasebe programı e-fatura mükellef listesini otomatik olarak güncelleyerek kullanıcıların doğru şekilde e-fatura ve e-arşiv fatura kesmelerini sağlar. E-fatura kullanıcılarını sistem vergi numarası (VKN) üzerinden ayırt eder.

İhracatta E-Fatura Kesmek

E-fatura sistemine geçildikten sonra 3065 sayılı KDV kanununa göre ihracat faturanızı ve yolcu beraberinde giden ürünlerin faturasını e-ihracat faturası olarak kesmeniz gerekir. Bir firmaya aynı gün içinde KDV dahil 5.000 TL ve üzeri veya gerçek bir kişiye aynı gün içinde KDV dahil 30.000 TL veya üzerinde bir ihracat yaptıysanız e-arşiv fatura kesmek zorundasınız. Mükellef e-fatura sistemine geçmese bile ihracat faturası düzenlemek zorundadır.

Geriye Dönük E-Fatura Kesmek

Geriye dönük e-fatura kesmek ve e-arşiv fatura kesmek Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddesine göre 7 gün öncesine kadar düzenlenebilir. 7 günden daha geriye e-fatura kesmek ise fatura bedelinin %10 u kadar Özel Usulsüzlük Cezası ile cezalandırılır.

Ne Zaman E-Faturaya Geçilebilir?

İşletmeler yılbaşını veya devletin belirlediği zamanları beklemeden yıl içinde diledikleri zaman e-faturaya geçebilirler. Ama bütünlük olması için mali yılbaşında veya 3 aylık dönme başlarında geçiş daha verimli olabilir.

Birden Fazla Entegratör Firma ile Çalışılabilir mi?

En çok sorulan sorulardan birisi de farklı entegratör firmalarla aynı zamanda çalışabilir miyiz sorusudur. Evet birden fazla entegratör firma ile aynı zamanda çalışılabilir. Bu özellikle aynı şirket üzerinde farklı iş kollarında farklı programlar kullanan firmalarda ortaya çıkar. Burada her entegratör için ayrı bir alias adresi kullanılır. Bu tür mükelleflere e-fatura gönderirken önümüze farklı alias numaraları çıkar. Kullanıcı alias adresini seçerek e-fatura gönderimini yapar. Çok şubeli firmalar şubelerine ayrı e-fatura almak istiyorlarsa her şubesine aynı entegratör üzerin ayrı bir alias alarak şubelerine e-fatura gelmesini sağlayabilirler. Ama bu çok tercih edilmez. Daha çok şubelere e-irsaliye ile gelen ürünler 7 gün içinde merkez adrese e-fatura düzenlenir.

E-Fatura İptal Etmek

E-fatura iptal etmek mümkün değildir. Kesilen e-fatura eğer ticari ise portala gönderildikten sonra faturayı alan firma tarafından reddedilerek iptal edilebilir. Eğer kesilen e-fatura temel ise faturayı alan firma iade faturası kesebilir.

E-Fatura Kontör Fiyatları

İşletmelerin korkulu rüyasını e-fatura kontör fiyatları oluşturuyor. Büyük yazılım firmaları yüksek kontör fiyatları ile hizmet verirken alternatif entegratör firmalar geliştirmiş oldukları konnektörler ile ön muhasebe programları ve muhasebe programlarına entegre olarak çok daha uygun kontör fiyatları ile hizmet vermekteler. Uygun e-fatura kontör fiyatları için lütfen arayın.