Stok takibi yapmak işletmeleri en önemli konularından birisidir.
Stok takibini doğru yönetemeyen işletmeler bir müddet sonra kötü sonuçlarla karşılaşabilirler.

Stok takibi satın alma ile başlayarak satış ve iade süreçlerini yönetilmesini kapsar. Garanti süresi olan ürünlerde garanti süresi takibi de bu sürecin içindedir.

Stok nedir?

İşletmelerin satışını yapmak, kendileri kullanmak, üretim yapan firmaların üretimde kullanmak için satın aldığı hammadde, mamul veya yarı mamul ürünler stok olarak tanımlanabilir.
Emtia vergi usul kanununda stokun diğer adıdır.

Stok Takibi

İşletmelerin ürünleri satın aldıktan sonra satış sürecinde veya üretim sürecinde depolarında beklediği süreyi ve alış satış, üretim süreçlerinde ürünlerin hareketlerini, depoda bekleme süreçlerini, şubeler arası sevklerin, iadelerin alınıp üreticiler iade edilme gibi tüm süreçlerin yönetilmesi stok takibi olarak adlandırılabilir.

Stok Takibinin Önemi

Stok devir hızı diye adlandırılan ürünlerin depoda kalma sürecinin doğru bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Stok takibi düzgün yapılmayan firmalarda ödeme güçlükleri baş gösterebilir. Tapon mal diye adlandırılan ürünler raflarda veya depolarda beklerken gerçek hareketli ürünlerin satın alınmaması ciro kayıplarına neden olur.
Özellikle gıda firmalarında firma ekonomik olarak ne kadar güçlü olursa olsun doğru bir stok takibi yapılmazsa ürünlerin son kullanma tarihi geçebilir, ürünler iadeye düşerek firmada ekonomik sıkıntılar oluşturabilir.
İadeye düşen ürünler iade sürecinde depolama masrafları ve bazı firmaların iadeyi daha düşük fiyattan geri alması, nakliye giderleri gibi giderler bunlardan bazılarıdır.
Üretimle ilgili işletmelerde doğru ürün ve hammadde yönetimi yapılamaması üretimde aksamalara neden olur.

 

Stok Takip Programı

İşletmelerin satın almadan satışa ve üretime tüm iş süreçlerini yönettiği programlar stok takip programıdır. Eskiler kalomoza diye adlandırılan defterlerde bu işlemi yapar

ken, yeni jenerasyon bunu Excel de yapmayı denemiştir.
İşletmesini biraz daha büyütenler ön muhasebe programı kullanmaya başlamış tüm giriş çıkış hareketlerini ön muhasebe programları üzerinden yapmışlardır.
Günümüzde geliştirilen web tabanlı, bulut tabanlı veya online ön muhasebe programları sadece bir hesap açarak server veya bilgisayara ihtiyaç duymadan açılan hesaplar üzerinden stok takibi yapmak çok kolay ve hızlı bir hale gelmiştir.

 

Workgroup ile Stok Takibi

İşin sırrı burada ortaya çıkıyor. İşletme sahipleri kendi geliştirdikleri yöntemler veya satın aldıkları muhasebe programları üzerinden stok takibi yapabilirler. Ama bunu daha basit ve kolay hale getirmek için geliştirilen Workgroup Ön Muhasebe Programı ile bu işi yapmak Facebook kullanmak kadar rahat.
Ürüne ait barkodu okutarak online olarak açabileceğiniz stok kartına doğru satın alam ve satış fiyatını belirlemek size kalıyor.
Kategori ana grup marka gibi ürüne ait belirleyici özellikleri girdiğiniz zaman raporlamayı çok daha detaylı bir şekle sokabilirsiniz
Üretim yapan firmalar için oluşturduğunuz reçeteler ile üretim yaparak hammadde ve mamul stoklarınızı garanti süreleri ile takip etek Workgroup Ön muhasebe Programı ile çok kolay.
Stok kartları açılırken ürünün ticari, hammadde, seri nolu, parti lot ve parti lot ile beraber seri numarası takibi yapılacağı seçilerek stok kartı açılmalıdır.

Barkod Sistemi ile Stok Takibi

Özellikle üretimden veya satın almadan başlayarak barkod kullanımı stok takibini çok kolay ve doğru bir şekilde yapmayı sağlar. Satın almada olsun satışta, siparişte kullanılan barkodlar barkod okuyucu veya el terminalleri üzerinden okutularak stok girişi ve stok çıkışını çok hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlar.
Depolar arası sevk, şube sipariş mal kabul tüm işlemlerin barkod sistemi ile yapılması en doğru sonucu verir.