Bedava sirke baldan tatlıdır diye bir atasözümüz varken başka bir atasözü de bedava peynir fare kapanında olur der.

Bedava ya da ücretsiz bir şeylere sahip olmanın yolları vardır ama gerçek anlamda buna ücretsiz sahip olabiliyor muyuz?

Hiç düşündünüz mü sinemaya giderek para ödeyip izlediğimiz filmleri bir müddet sonra televizyondan ücretsiz izleyebiliyoruz. Ama bu gerçekten ücretsiz mi? Değil çünkü televizyon kanallarında yayınlanan bu ücretsiz içerikleri ve filmleri izlemek için aralara serpiştirilen reklamları izlemek zorunda kalıyoruz. Reklamdan kaçmanın yolu kanal değiştirmek gibi görünse de mutlaka bir yerlerde reklamlara maruz kalıyoruz. Yani bedava değil. Maliyeti bizden aldıkları zamanla ödüyoruz.

Youtube gibi online platformlar içinde reklam izlemek istemiyorsanız para ödemek zorundasınız. Netflix gibi online televizyon platformları da belirli paralar ödeyerek abone olmak ve son vizyon film ve yapımları izlemek mümkün. Youtube gibi platformlarda reklamdan kaçışta yok. Mutlaka izlemek zorundasınız.

Workgroup

Ücretsiz ön muhasebe programı ancak reklamla sağlanabilir.

Ön muhasebe programı veya stok takip programı gibi programlara da ücretsiz sahip olmak veya çok ucuza satın almak mümkün. Ama ücretsiz kullandığınız herhangi bir program da size reklamla beraber hizmet verebilmekte.

Ücretsiz E-Fatura Programı

Ücretsiz kullanılan e-fatura ve e-arşiv fatura sistemleri de bu günlerde bazı bankalar tarafından ücretsiz kullanıma sunulsa bile ilerleyen yıllarda kokusu çıkacaktır. Çünkü verilen her hizmet için firmalar çok büyük yatırımlar yapmakta bu tür harcamaları reklam harcaması gibi düşünerek kullanıcılarına ücretsiz sunmaktalar.

Abone Sistemli Muhasebe Programları

Son yıllarda satın almadan kiralama sistemi ile kullanıcılara programlar sunulmaya başlamıştır. Bu sistem kullanıcıların muhasebe programını almadan kira ödeyerek kullandıkları abonelik sistemleridir.

Eski nesil muhasebe programlarını kiralayarak kullanmak size gene büyük donanım yatırımları yapmaya (server ana makine, yazıcı, bilgisayar gibi) mecbur bırakmakta iken online çalışan bulut tabanlı muhasebe programlarında server, bilgisayar, printer gibi donanıma ihtiyaç duymadan internete bağlı olduğunuz her yerden kullanabilen sistemlerdir. Cep telefonu, tablet veya bilgisayar üzerinden bağlanarak kullanılan online muhasebe programları için bazı insanlar güvenlik endişesi taşıyor. Kestiğiniz fatura ve irsaliyeleri e-fatura ve e-irsaliye olarak müşterilerinize ulaştırmak hem kâğıt kullanımını azaltmakta hem de evrak kayıplarının önüne geçmektedir.

İnsanlar bulut tabanlı muhasebe programlarından korkarken kullandıkları masaüstü yazılımlarda bilgileri şifrelenmekte, virüs bulaşan bilgisayarlarında zaman zaman veri kayıplarına uğramaktalar. Bazı kullanıcılar online muhasebe programlarına güvenmedikleri halde verilerini buluta yedeklemektedirler.

Tamamen ücretsiz bir muhasebe programı kullanmanın bedeli televizyon yayınlarında veya küçük uygulamalarda olduğu gibi belki reklamla sağlanabilir. Ama büyük bedeller ödemeden küçük kiralar ödeyerek kullanılabilen ön muhasebe programları ye nesil kullanıcıların tercihi olmakta.  Bazı kullanıcılar datalarını buluta taşımaya korkarken aslında telefonlarına kurdukları uygulamalar (patron ekranı) kullandıkları stok takip programına erişirken tüm datalarını online açık hale getirdiklerinin farkında değiller.

Bulut Tabanlı Ön Muhasebe Programı