Ön muhasebenin düzgün bir şekilde işlemesinin en önemli etkeni gelir gider yönetiminin doğru bir şekilde yapılmasıyla başlar. Eski dönemlerde kasa defteri ve kalomoza defterleri ile yapılan alacak verecek veya diğer ismi ile gelir gider takibi bir dönem Excel tabloları ile yapılmaya çalışıldıysa da bu işin en etkili yolu bir ön muhasebe programına sahip olmaktan geçer.
Ön muhasebe programı ile tahsilat ve tediye işlemleriniz alış ve satış faturalarınız işledikten sonra işletmenizin gelir gider analizlerini yaparak verimli bir şekilde yapabilirsiniz.
Elle işlem yaparken hatalar yaparken masaüstü ön muhasebe programlarında disk bozulmaları, virüs bulaşmaları gibi nedenlerle eğer yedeğinizde yoksa veri kayıpları oluşurken online çalışan bulut tabanlı diğer ismi ile web tabanlı ön muhasebe programları gelir gider takibi, stok takibi, cari hesap takibi, finansal işlemler gibi birçok şirket işin çok kolay ve hızlı bir şekilde ofiste olmasanız bile yapabilmenizi sağlar.

En Kolay Gelir Gider Takip Programı

Gelir Gider Takip Programı

Gelir gider takibi yaparken ön muhasebe programı kullanmak.

Gelir gider takibini defterler ile kâğıt ortamında veya Excel tabloları ile yapabilirken daha kolay bir şekilde bu işi yapmak için bir ön muhasebe programına ihtiyacınız var. Masa üstü ön muhasebe programlarında çalışmak için se ofiste bilgisayar başında olmak şart veya ilave programlar kurarak bunu uzaktan yapabilecekken bulu tabanlı Workgroup ön muhasebe programı ile bir hesap açarak çok hızlı bir şekilde bu işlemi yapmaya başlayabilirsiniz.
Finansal işlemlerde çek, kredi kartı ile tahsilat, nakit tahsilat, cari hesaplar arası virman, çek le ödeme, müşteri çeklerini bankaya tahsile verme, bankada çek ödeme işlemleri, karşılıksız çeklerin takibi ve cari hesaba iadesi, cari hesaplardaki kredi risk durumu gibi birçok işlemi tek bir program ile yapmak ve raporları alarak firmanızı en iyi şekilde yönetmek sizin de hakkınız.

Gelir gider takibine başlarken firmanıza ait tüm cari hesap kartlarının açılması tüm alış faturaların işlenmesi tüm satış faturalarının ön muhasebe programı üzerinden kesilmesi gerekmektedir. Cari hesap kartını açarken ödeme vadesi, aylık vade farkı gibi tanımlamaları yaparak raporlamanızı en iyi şekilde yapabilirsiniz.
Workgroup ön muhasebe programı ile cari hesap kartlarına temin edilen stokları tanımlayarak alış faturası girerken cari hesap kartı seçildikten sonra temin edilen stoklar butonuna basarak sadece bu cari hesap ile ilgili kartlar çağırılarak çok daha kolay bir kullanım şekline sahip olursunuz.

 

Workgroup Ön Muhasebe Programı ile Gelir Gider Takibi

Personelinizi ve diğer hizmet aldığınız kalemleri; elektrik faturası, su faturası, kira, stopaj gibi hizmet stok kartlarını açarak finansal işlemler menüsünden bu hizmetlere ve personelinize yaptığını ödemeleri çok kolay bir şekilde girişini yapabilirsiniz.
Tüm bu işlemlerin alış satış faturalarını ön muhasebe programı ile yapılması serbest muhasebecinizin veya mali müşavirinizin KDV hesabı yapmadan siz ne kadar KDV ödeyeceğinizi bilir aldığınız raporlarda şube karlılıklarınızı ve toplam karlılığınızı çok kolay bir şekilde Workgroup ön muhasebe programı üzerinden izleyebilirsiniz.

Program açılır açılmaz açılış ekranında aylık cirolarınızı bir önceki yıla ait ciroları ve alış işlemlerinizi grafik olarak izlerken aldığınız siparişleri, satılarınızı, verdiğiniz siparişleri ve aldığınız siparişleri, kesilen irsaliyeleri, faturalanmayı bekleyen irsaliyeleri tek bir ekran izlemeye başlayabilirsiniz.

Kasa Defteri

Klasik şekilde kasa defteri tutmaya alışmış kişiler için geliştirilen Kasa günlük hareket raporu bir kasa defteri gibi günlü olarak veya tarih aralığında tüm gelir gider işlemlerinizi tek bir ekrandan izleyebilir, gelir gider farkını takip edebilirsiniz. Kasa

 

defteri tahsilat makbuzu ile yapılan tahsilat işlemlerine ve tediye makbuzu ile yapılan ödeme işlemlerine göre otomatik olarak oluşur.

Gelir Gider Takibi Yapmanın Sebepleri

Gelir gider takibi yapmak işletmenin sağlıklı işlemesini sağlar. Firmanızın karda mı yoksa zararda mı olduğunu, geciken alacaklarınız, geciken ödemlerinizi, zarar eden şubelerinizi izleyebilir gelecekte zor zamanlar yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.
Gelir gider işletmenin kasasını oluşturur. Kasa ise bir işletmenin namusudur.