Muhasebe programları kullanılmaya başladığında dos tabanlı olarak geliştirilen programlar harddiski bile olmayan makinelerde seri bağlantılı network ağı ile kullanılıyordu. 10 mbit haberleşme hızına sahip hub (switch) çıkıp ta her makine direk servera bağlanmaya başladığında resmen devrim olmuştu.
Windows 95 işletim sistemi ikinci bir devrimin ayak seslerini oluşturdu.
Dos tabanlı çoğu disketten veya Novell işletim sistemi üzerinden çalışan yapı 2000 li yıllarla beraber Windows tabanlı yazılımlara evrilmeye başladı.
İnternet alt yapısının gelişmesi yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Hızlanan internet alt yapıları ile beraber e-ticaret programları gelişmeye ve yayılmaya başladı. Firmaların e-ticarette yer bulmaya çalışırken muhasebe programlarının bu programlarla entegrasyon süreci ortaya çıktı. Kendisi entegre olan yazılımların yanında sadece entegrasyon işi yapan entegratör firmalar e-ticaret sitelerini ve Pazar yerlerinin muhasebe yazılımlarına entegrasyon işlemlerini yapmaya başladılar.
Gelişen internet alt yapısı bulut sisteminin yaygınlaşması, serverlara gelen sanallaştırma ile firmaların yatırım maliyetleri aşağıya düşmeye başladı ve birçok firma ofislerinde tuttukları serverlarını bulut ortamına taşımaya veya buluttan ihtiyacına göre istediği büyüklükte ram ve işlemciye sahip server kiralamaya başladı. Hala geleneksel çizgiden kurtulamayan bazı firmalar serverlarını cloud ortamına taşımaktan kaçıyorlar ama gelecek günlerde herkesin internet üzerinden bağlanarak çalışacağı bir yapıya doğru gidiyoruz.
Datalarını kendi ofislerindeki serverlarında tutmaya devam etseler bile veriye uzaktan erişme ihtiyacı (bazı firmalar uzak bağlantı programları ile bunu çözmeye çalışıyorlar) datanın bir şekilde internet üzerinden kendisine açmaya çalışıyorlar. Sipariş onayları, fiyat onayları, üretim emirleri gibi birçok işi cep telefonu üzerinden yönetmek veya satışlarını, cirolarını, satın almalarını izlemek isteyen patron veya yöneticiler bundan kaçamayacaklar.

Online Çalışan Muhasebe Programları

Online çalışan muhasebe programlarını kullanan muhasebe ofislerinin konforu ve rahatlığı ticari firmaların da kullanımına açılmasıyla ticari programlarda da tercih noktası olamaya başladı.
Bulut ortamında çalışan ticari programlar kobilerin tercihi olmaya başladı. Basit olarak gelişen ilk uygulamalar günümüzde gerçek ticari programların bu alana kendisini taşımaya başlamasıyla bulut ortamında stok takibi, cari hesap takibi, üretim emirleri, alış faturaları, satış faturaları, alış irsaliyeleri, satış irsaliyeleri, müstahsil makbuzu, finans yönetimi, sipariş yönetimi gibi ön muhasebe programının yaptığı tüm ayrıntılı işlemleri bulut ortamında kullanıma açarak hem ciddi makine yatırımlarına engel olunmuş hem de kullanıcıların sürekli güncel versiyona çok düşük bedellerle sahip olmasının yolu açılmış oldu.
Bulut tabanlı çalışan muhasebe programları ve ön muhasebe programlarının e ticaret sistemlerine, pazaryerlerine ve kargo firmalarına olan entegrasyonuyla beraber kullanım alanları çok fazla gelişti.

Mobil Muhasebe Programları

İnternet alt yapısının 5G teknolojisine geçişi bu süreci çok daha hızlandıracak. Daha mobil hale dönecek olan ön muhasebe programları ile cep telefonu üzerinden sipariş işlemleri, alış faturaları, satış faturaları gibi birçok işlevi yerine getirmeye başlayacak. Şu anda patron ekranı olarak adlandırılan daha çok raporlama için kullanılan bu süreç dataya direk erişerek raporlamadan ziyade işlem yapmaya başlanan bir süreç oluşacak.

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura

e-fatura, e-arşiv fatura, e-irsaliye ve e-müstahsil makbuzu ile birlikte basılı evrak ihtiyacının ortadan kalkması bu süreci hızlandıran etkenlerden birisi oluyor. Artık evrak baskıya ihtiyaç duyulmaması kağıt kullanımını azaltırken evrak kaybolmaları ortadan kalkmış, kargo maliyetleri de ortadan kalkmıştır.
Gelecek dünyanın daha online olmasıyla veriye daha hızlı ve her yerden ulaşmak daha değerli olacak. Veriye sahip olmanın yetmediği, veriyi analiz ederek daha hızlı kararlar alabilen patron ve yöneticiler geleceğin ticaretinde kendilerine yer bulacak ve ticareti yönlendirmeye başlayacaklar.
Geleceğin ticari programı Workgroup ön muhasebe programı geleceği size bu günde vadediyor ve sizin kullanımınıza sunuyor.