Ön Muhasebe Programı ile Neler Yapılır?

Ön muhasebe programı ile işletmelerin alım ve satım işlemlerini bilgisayar ortamında yapmaları çok kolay.
Teklif vermek veya almakla başlayan süreç siparişe, irsaliye ve faturaya dönüşerek devam eder. Satın alma işlemi yaparken; işlem alınan teklif, verilen sipariş, alış irsaliyesi ve alış faturası olarak ilerlerken, satış işlemi yaparken işlem verilen teklif, alınan sipariş, satış irsaliyesi ve satış faturası olarak devam eder. İrsaliyeli fatura düzenleyen firmalar ayrıca irsaliye düzenlemek zorunda kalmazlar.
Alış ve satış işlemleri ön muhasebe programı ile bilgisayar ortamına taşınırken işlem stok kartları ve cari kartlarının açılması ile başlar. Stok kartları raporlamayı geniş ve doğru yapabilmek için ana grup, alt grup, kategori yapıları düzgün olarak açılmalı, barkod sistemi kullanılacaksa barkod numaraları ve barkod tipleri doğru olarak tanımlanmalıdır. Eğer hem adet hem koli ile veya farklı birimlerle satış ve alış işlemi yapılıyorsa 2.birmler tanımlanmalı bu birimlere ait barkod tanımları da yapılmalıdır. Stok kartına ait en boy yükseklik ve ağırlık bilgileri mevcutsa bunlar birim bazlı olarak tanımlanarak kamyon yükleme işlemlerinde, kargoda veya ihracat işlemlerinde kullanılabilir.
Stok kartı tanımı gibi cari hesap kartı tanıtımı da aynı şekilde düzgün olarak yapılmalı, cari hesap kodları doğru şekilde verilmeli, açık hesap satış yapılıyorsa kredi ve risk tanımları yapılarak cari hesap kartlarına limitler tanımlanmalıdır. Noterler Birliğinden şifre alarak cari hesap bilgilerini vergi numarası ve T.C. Kimlik Numarası girerek otomatik olarak açılabilir. Noterler birliğinden Gelirler İdaresi Başkanlığında kayıtlı firma ünvanı ve adres bilgisi otomatik olarak gelmektedir.
Ön Muhasebe Programı

Ön muhasebe programı işletmenin iş süreçlerini yönetmelerini çok kolaylaştırır.

E-Fatura Programı ve E-Arşiv Fatura Programı

İşletme belirli ciroların üzerinde iş yapıyorsa e-fatura kullanmaya başlamak zorundadır. Ama bu zorundalığı beklemeden isteyen her işletme e-fatura sistemine geçerek e-fatura mükelleflerine e-fatura e-fatura mükellefi olamayan işletmelere nihai tüketicilere e-arşiv fatura düzenleyerek işlem yapabilirler. E-fatura ve e-arşiv fatura kullanımı kağıt tüketimini azaltmakta, onaylı matbaalara irsaliye ve fatura basımı zorunluluğunu ortadan kaldırmakta, kağıt faturadan daha uygun bir maliyetle elektronik evrak düzenleyebilmektedir.
E-fatura ve e-arşiv fatura entegratör firmalar tarafından ilgili firmalara ve GİB sistemine iletilmekte 10 yıl boyunca saklanmaktadır. Bu da faturam kayboldu veya irsaliyem kayboldu, müşterimin eline ulaşmadı gibi problemleri ortadan kaldırmak ön muhasebe programı ile çok kolay. E-irsaliye ve E-müstahsil makbuzu da aynı şekilde kullanılmaktadır.

Ön Muhasebe Programı ile Finans Yönetimi

Alış ve satış işlemleri bilgisayar ortamına taşındığı anda cari hesaplarda alacak ve borç bakiyeleri oluşur. Oluşan alacak e borç bakiyeleri, banka işlemleri finans yönetimi tarafından kontrol edilir. Müşterilerden gelen çekler, kredi kartı ile alınan ödemler, alacaklı hesaplara verilen müşteri çekleri veya kendi çeklerimiz, kendi firmamıza ait kredi kartları ile yapılan ödemeler, veya müşteri kredi kartlarının alacaklı cari hesaplara çektirilerek virman işlemi yapılması, banka hareketleri, verdiğimiz kendi çeklerimizin ödeme işlemi, bankaya verdiğimiz müşteri çeklerimizin tahsil işlemi, kredi kartlarının son ödeme tarihine göre ödeme işlemleri tamamen finans yönetimi tarafından kontrol edilmektedir.

Muhasebe Entegrasyonu

Entegre muhasebe programı kullanmak isteyen işletmeler için farklı muhasebe programları ile entegrasyon yapılarak, özellikle muhasebesini muhasebe bürolarında tutmak isteyen işletmelerin işlerini ciddi bir şekilde kolaylaştırmaktadır.

Bulut Tabanlı Ön Muhasebe Programı

Son yıllarda gelişen bulut sistemine uygun olarak geliştirilen ön muhasebe programları işletmelerin yatırım maliyetlerini ciddi anlamda düşürmüştür. Bir server ihtiyacı olamadan ve satın almadan sadece küçük kiralar ödeyerek kullanılan bulut tabanlı ön muhasebe programları internetin olduğu her yerden ve her türlü cihazdan kullanılabilmektedir. Bu da kullanıcıyı ofise mahkum olmaktan kurtarmakta işletmesini ofisten değil sahadan yönetmesini sağlamaktadır. E-fatura ve e-arşiv fatura sistemi ile entegre çalışan bulut tabanlı ön muhasebe programı kestiğiniz irsaliye veya faturayı yazdırmadan muhatabına ulaştırmaktadır.