Sıcak Satış Programı Sıcak satış ve soğuk satış diğer adıyla araçta muhasebe sahada satış yapan veya sipariş alan firmaların stok ve ekip yönetimi için geliştirilmiş yazılımlardır. 1990 lı yıllarda Windows Ce ve Windows Mobile işletim sistemine sahip el terminali kullanılarak geliştirilen yazılımlar Epson Tmu 295 model printerla üretimi yapılan araç muhasebe setleri ile desteklenmiştir. Sonraki yıllarda Sewoo firmasının ürettiği Adp 400 yazıcılar ve Epson Lx 300 ve Epson Lx 350 ile üretilen araç muhasebe yazıcıları sıcak satış esnasında fatura kesmek ve tahsilat makbuzu düzenlemek için kullanılıyordu.

El terminali kullanılarak yapılan bu satışlar ilk yıllarda tamamen offline olarak çalışıyor sıcak satış yapan satış personelleri ve soğuk satış yapan satış personelleri ofise veya depoya döndükten sonra el terminalleri kablo ile bilgisayara bağlanarak data aktarımı yapılıyordu. Sonraki yıllarda wi-fi ile yapılan aktarımlar mobil iletişim teknolojisinin gelişimiyle sahada alınan soğuk satış siparişleri ve sıcak satış faturaları satış işleminin sonlanmasını müteakip Erp yazılımlarına aktarılmaya başlandı. İlk yıllarda internet hızının yavaşlığı ve fiyatı yüzünden bu tür online araçta muhasebe yazılımları çok yayılmadı. Ama 3g teknolojisinin gelmesiyle birlikte el terminali yazılımları resmen evrim geçirdi.

Sıcak Satış Programı

Yeni nesil el terminalleri hem geniş bant internete sahipti hem de hafızları işlemcileri ve üzerlerindeki barkod okuyucular çok Sıcak Satış Programıgelişmişti. El terminalindeki donanım değişiklikleri yazılım firmalarını da ateşledi ve hem online hem offline çalışan yazılımlar geliştirilmeye başlandı. Sıcak satış programı ve soğuk satış yazılımında online çalışmak yeterli olmuyor çünkü sipariş veya satış bazen -1 bazen- 2 deki depo veya ofislerde yapılıyor ve genelde burada internet çekmiyor. Bu yüzden araçta muhasebe için geliştirilen yazılımlar el terminali üzerinde database olacak şekilde geliştirildi. El terminali üzerindeki database sayesinde sahadaki satış ve sipariş işlemi hiç durmadan devam etmekte son kullanıcıya ulaşması gereken siparişler; market raflarını doldurması gereken ürünler sürekli olarak hareket etmesi sağlanmaktadır.

2000 li yıllarla birlikte Android ve Ios işletim sistemleri gelişmeye başladı.

El terminali üreticileri Android işletim sistemine sahip el terminali geliştirmeye başlayınca çağ bir kez daha değişti. Yeni nesil Android el terminali hem çok daha hızlı hem çok daha küçük ve ergonomik okuyucu performansı olarak ta çok daha iyi neticeler veriyordu.

Sıcak sistemi nasıl çalışır

Bazı yazılım geliştiriciler hala Windows tabanlı el terminali kullanmak istese sektöre yazılım geliştiren birçok firma Android el terminallerine ve tabletlere ve Ios telefon ve tabletlere uygun araçta muhasebe işleminde kullanılmak üzere sıcak satış ve soğuk satış yazılımları geliştirmeye başladı.
Yukarıda bahsi geçen araç muhasebe yazıcı setleri Android işletim sistemine sahip el terminalleri ile kullanılırken Ios telefonlar ve tabletlerde kullanılamadı.

Saha Satış Programı

Ama ülkemiz hızlı bir değişime başladı. E-fatura ve E-arşiv fatura sistemini hızla yaygınlaşması sağlandı. E-fatura ve e-arşiv fatura sistemi el terminali yazılımına entegre olunca nokta vuruşlu yazıcılara olan ihtiyaçta sona erdi. Araç muhasebe setlerinin yerine mobil termal yazıcılar geldi. Mobil yazıcılardan sadece bilgi fişi almak satış faturası düzenlemek için yeterli. Eş terminali üzerinden düzenlenen e-arşiv fatura veya e-fatura entegratörler aracılığı ile ilgili vergi numarasına sahip mükellefe iletilmektedir.

Sıcak satış programlarının gelişmesi e-irsaliye sisteminin devletimiz tarafından ortaya konmasıyla çok daha başka bir boyuta ulaştı. Günümüzde artık evrak kayboldu fatura yok gibi hiçbir bahane üretilmeden satış personelinin rotaya uygun olarak tüm müşterilerini ziyaret ederek sıcak satış yapması veya soğuk satış yarak sipariş alması çok kolay. Her yerden ulaşılabilen online stok programı ile de de desteklenen araçta muhasebe sistemleri giderek gelişmeye devam edecek.